Az ETF-ek kapcsán sokat találkozhatunk az ETN kifejezéssel is. Mi is valójában ez és mi közöttük a különbség?
ETN, azaz Exchange Traded Note, amit Tőzsdén Kereskedett befektetési Jegynek fordítanék. Tulajdonképpen egy ETF variációnak nevezhetjük. Az ETN egy strukturált termék, amelyet a mögötte álló bank bocsát ki, mint elsőbbségi adóslevelet vagy kötelezvényt. Tehát az ETN valójában a bank hitelképességétől is függ. Így egy befektetőnek ez kockázatosabb, mert az adott ETN nem csak az aktuális piaci kockázatot futja, hanem a bank kockázatát is. (Míg ugye az ETF csak a mögöttes termék piaci kockázatát.) Ugyan nagy, neves bankházak bocsátanak ki ETN-eket és ezért biztonságos terméknek nevezhetők, az ő hitelbesorolásuk ill. annak negatív változása szintén negatívan érinti a kibocsátott ETN-t. Ez ugye jelentős kockázatot jelentett (vagy még mindig jelent) a pénzügyi szektort érintő válság kapcsán. Emlékezhetünk a jó hitelbesorolású Lehmann Brothers vagy még korábbról a Barings Bank bezuhanására. A Lehmannak pl. 3 ETN-je volt a piacon és az összeomlásával dőltek a befektetők is.
Tehát ha valaki ETN-t vásárol, akkor kvázi egy kötvényhez hasonló adós terméket vesz. Magát az adósság kondícióit az ETN szerkezete határozza meg.
Talán az e legfőbb különbség ETF és ETN között.
Különbség még a likviditás, az ETN-ek átlagos likviditása nem éri el az ETF-ekét. Ez így persze nagyon általános, mert vannak nagyon illikvid ETF-ek is, de beszálláskor erre nagyon érdemes odafigyelni.
Van persze előnye is az ETN-eknek.
Egyik lehet az amerikai adózás, ahol azt hiszem az ETF-ek után évi van, az ETN-eknél meg lejárati, de mivel nem vagyok ebben szakértő és nem is érint, így ennyivel le is zárnám.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése