Kisbefektetők körében egyre népszerűbb árupiaci termékekbe történő befektetés. Természetesen ezt is lehet eszközölni ETF-eken keresztül. Most átnézzük az egyik ilyen kedvelt termék, a „fekete arany” befektetési lehetőségeit. Legyen az ember rövidtávú spekuláns, vagy hosszabb távú befektetését hedge-elő trader, az ETF-ek jó választási lehetőségeket kínálnak.
Az olaj ETF-ek nagy vonalakban hasonlítanak minden egyéb ETF-hez, lekövetik a mögöttes termék árfolyamváltozását. Míg azonban egy részvénykövető ETF-nél könnyű megoldani, hogy a kibocsátó rendelkezzen a mögöttes részvényeknél, addig olaj (vagy gáz) ETF-eknél a mögöttes termék birtoklása már komolyabb kihívás. Nem lehetetlen, de meglehetősen drága. Ezért az olaj ETF-ek általában közeli futures kontraktusokat vásárolnak fedezet gyanánt. Ez a módszer elég pontosan követi az olaj azonnali árát, bizonyos körülmények között. Ha azonban a távolabbi határidő ára magasabb, mint a közelebbié (ez a contango jelensége), az ETF kibocsátójának ez egyre drágább kontraktusokat jelent az idő előre haladásával. Némely olaj ETF azonban ETN-ként működik, ami csökkenti az árkövetésben létrejött anomáliát, ugyanakkor nagyobb kockázatot fut (ETN-ekről bővebben itt).
Mi befolyásolja egy olaj ETF ill. maga az olaj árát?
Rövidtávon kevésbé a fundamentumok hatnak, inkább a piaci hangulat, így meglehetősen nehéz feladat rövidtávú előrejelzést adni. Hosszabb távon ez a „zaj” kiszűrődik és tisztább a kép, jobban dominálnak a fundamentumok. Ezek:
- készletadatok, amiket hetente publikálnak. Mostanában kevésbé van jelentős árbefolyásoló hatása, a hír kijöttekor rövid idejű hatása van, majd az árfolyam tovább változik az aktuális hangulat függvényében
- alternatív, megújuló energiaforrások szerepe és helyzete
- geopolitikai helyzet
- természeti katasztrófák, pl. hurrikánszezon ill. a jelenleg is tartó BP szennyezés
- új lelőhelyek felfedezése stb.
Népszerű ETF-ek
UNG - United States Natural Gas Fund
USO - United States Oil Fund
OIL - iPath S&P GSCI Crude Oil Tr Index ETN
UGA - United States Gasoline Fund
DBO - PowerShares DB Oil Fund
UHN - United States Heating Oil Fund
GAZ - iPath DJ-UBS Natural Gas Tr Sub-Index ETN
USL - United States 12 Month Oil
UNL - United States 12 Month Natural Gas
Tőkeáttételes és inverz ETF-ek
DDP - PowerShares DB Crude Oil Short
DTO - PowerShares DB Crude Oil Double Short
UCO - ProShares Ultra Crude Oil
SCO - ProShares UltraShort Crude Oil
Közvetett befektetési lehetőségek
A közvetlen olaj ETF-ekbe való befektetésnek lehetnek hátrányai is. Egyrészt ezek az ETF-ek általában határidős kontraktusokat használnak, ezáltal nem mindig követik le az azonnali piaci árat pontosan. Másrészt bizonyos körülmények között extrém volatilitást mutathatnak (gondoljunk csak a közelmúlt 147 dolláros, majd 30 dollár körüli hordónkénti olajárra). Azoknak akik emiatt nem akarnak árupiaci termékbe fektetni, lehetőségük van az energia szektor olyan ETF-jeibe fektetni, amelyek az olajiparban érdekelt cégek papírjait tartják (pl. Exxon, Total, Shell stb.). Ilyenek pl.:
XLE - SPDR Energy Select Sector Fund
VDE - Vanguard Energy ETF
IYE - iShares Dow Jones U.S. Energy Index Fund
DKA - Wisdom Tree International Energy ETF
Az energiaszektoron belül találkozhatunk méginkább specializálódott alapokkal is:
OIH - Oil Services HOLRDs (fúrással, tengeri fúrótoronnyal, csővezetékekkel kapcsolatos cégekbe fektet, pl. Transocean, Halliburton)
IEZ - iShares Dow Jones U.S. Oil Equipment & Services Index Fund (ára az olajiparnak eszközöket, szolgáltatásokat nyújtó cégek teljesítményét követő indextől függ)
IEO - iShares Dow Jones U.S. Oil & Gas Exploration & Production Index Fund ( az előzőhöz hasonló, csak a cégek tevékenységi köre más)
Ezeknek a közvetett befektetési lehetőséget nyújtó ETF-nek az ára nem tökéletes, de erős korrelációt (55-70%) mutat az olaj árával. Értékes darabjai lehetnek egy konzervatívabb portfóliónak.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése